Ile nosi się aparat na zęby?
Zbliża się termin Twojej pierwszej wizyty u ortodonty? Za niedługo zakładasz aparat ortodontyczny? Na pewno w Twojej głowie pojawia się wiele pytań. Czy założenie aparatu ortodontycznego boli? Czy konieczna będzie zmiana diety? Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
Każdy marzy o pięknym uśmiechu — w końcu to najlepsza wizytówka człowieka. Odgrywa bardzo dużą rolę w relacjach międzyludzkich, bo zwiększa naszą wiarygodność i potrafi zaskarbić sobie uwagę oraz uznanie drugiej osoby. Pamiętaj — pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Warto więc zadbać o zdrowe zęby, a gdy sytuacja tego wymaga, zdecydować się na założenie aparatu.
Zastanawiasz się, ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?
Od czego zależy długość leczenia?
Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym? Proces ten trwa wiele miesięcy i ustalany jest indywidualnie. Poznaj standardowe etapy, przez które przechodzi większość pacjentów w trakcie leczenia aparatem.
Wykonanie diagnostyki
Przed założeniem aparatu konieczne jest wykonanie podstawowych badań, które pozwolą ocenić stan uzębienia oraz zaproponować szczegółowy harmonogram leczenia. Wykonuje się badanie RTG, wyciski 3D oraz zdjęcia twarzy.
Plan leczenia
Następnie przechodzi się do planu leczenia, który przedstawiany jest pacjentowi na kolejnej wizycie. Jeśli pacjent zgadza się z harmonogramem, to wypełnia odpowiednie zgody na leczenie.
Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego
W niektórych przypadkach, przed założeniem aparatu, ortodonta może wysłać pacjenta do stomatologa w celu usunięcia niektórych zębów — najczęściej ósemek, które mogłyby przeszkadzać w procesie leczenia. Konieczne jest również wyleczenie wszystkich zębów i pozbycie się kamienia nazębnego. W trakcie leczenia ortodontycznego można wykonywać higienizację.
Założenie aparatu
Po odpowiednim przygotowaniu, wreszcie odbywa się wizyta, podczas której zakładany zostaje aparat. Czasami lekarz najpierw zakłada dolny lub górny łuk, a dopiero po kilku miesiącach drugi. Wizyta trwa z reguły nieco ponad godzinę. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort oraz ból przez kilka następnych dni. Podrażnienia wywołane wystającymi elementami aparatu można łagodzić poprzez aplikowanie wosku ortodontycznego.
Wizyty kontrolne
To obowiązek każdego pacjenta, który nosi aparat. Średnio odbywają się co 4 tygodnie i trwają maksymalnie pół godziny. W trakcie takiej wizyty ortodonta ocenia postępy leczenia oraz reguluje zamki i wymienia ligatury. Może zlecić też wymagane badania.
Retencja, czyli utrwalenie efektów i stabilizacja zębów
Musisz wiedzieć, że leczenie aparatem ortodontycznym to nie wszystko. Po ściągnięciu stałego aparatu często zakłada się jeszcze aparat retencyjny, który ma ustabilizować zęby i utrzymać je we właściwej pozycji.
Czas noszenia aparatu ortodontycznego
Leczenie ortodontyczne wymaga czasu. Na zęby stopniowo działa aparat — tak, aby z czasem ich ułożenie było poprawne.
Czynniki wpływające na długość leczenia ortodontycznego:
wiek
Ile trwa leczenie ortodontyczne? Średni czas leczenia aparatem ortodontycznym stałym u osób dorosłych to dwa lata. U pacjentów poniżej 20 roku życia czas leczenia ortodontycznego może być krótszy, ponieważ proces rekonwalescencji przebiega szybciej. Młodzi pacjenci z reguły noszą aparat od 12 do 18 miesięcy. U dorosłych trwa to maksymalnie 36 miesięcy.
rodzaj wady zgryzu
Aparatem ortodontycznym można wyleczyć następujące wady: szpary między zębami, krzywe i nachodzące na siebie zęby, zgryz otwarty, tyłozgryz, przodozgryz czy też zgryz krzyżowy.
Wady zgryzu mogą być uwarunkowane genetycznie, ale powodem mogą być również złe nawyki z dzieciństwa. Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych.
Przetestuj medyczną pastę PEARLS & DENTS z systemem Natur-Perl
Rodzaj aparatu ortodontycznego a czas leczenia
Na czas leczenia ma również wpływ rodzaj aparatu ortodontycznego. Wady zgryzu można leczyć dwoma rodzajami aparatu — aparat ortodontyczny ruchomy (zakładany zwykle tylko na noc) oraz aparat ortodontyczny stały (noszony przez cały czas).
Leczenie aparatem ruchomym, choć może wydawać się wygodniejsze dla pacjenta, niestety trwa dłużej i wymaga samodyscypliny pacjenta. Stałe aparaty ortodontyczne nosi się krócej.
Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne?
Nie ma sposobów na to, aby magicznie przyspieszyć leczenie wady zgryzu, ale są metody, dzięki którym na pewno go nie wydłużysz. Jeśli będziesz stosować się do odpowiednich zasad, to leczenie aparatem ortodontycznym będzie przebiegać zgodnie z założonym planem.
Co robić, aby ułatwić sobie leczenie?
- Stały kontakt pacjenta z lekarzem oraz zgłaszanie problemów bądź uszkodzeń aparatu ortodontycznego.
Bądź szczery. Zadawaj pytania i zgłaszaj wszelkie wątpliwości. Unikaj jedzenia twardych produktów, które mogłyby uszkodzić aparat (na przykład orzechy albo jabłka). Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia aparatu, to od razu umów się na wizytę. Uszkodzony aparat nie działa tak, jak powinien i tylko opóźni czas leczenia.
- Wizyty kontrolne średnio co 4 tygodnie.
Kluczowa jest również współpraca pacjenta. Musisz zastosować się do zaleceń ortodonty oraz pojawiać się na wizytach kontrolnych w umówionym terminie. Dzięki temu leczenie będzie efektywniejsze.
Co jeszcze możesz zrobić w trakcie leczenia ortodontycznego? Na pewno zadbać o szczególną higienę jamy ustnej! Sprawdź, jak prawidłowo myć zęby z aparatem stałym. Codzienne szczotkowanie zębów będzie trwało zdecydowanie dłużej, ale nie powinno sprawiać większym problemów.
Przetestuj profesjonalną pastę PEARLS & DENTS z systemem Natur-Perl
Jak dbać o higienę jamy ustnej, mając aparat ortodontyczny?
Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga odpowiedniego czyszczenia jamy ustnej, bo kluczowe jest zachowanie zdrowych zębów, aby nie zaszła konieczność przerwania leczenia aparatem. Codzienna i poprawna higiena zębów oraz dziąseł zapobiega gromadzeniu się kamienia nazębnego — minimalizuje ryzyko pojawienia się próchnicy.
Nie wiesz, jaką pastę ortodontyczną wybrać? Postaw na PEARLS & DENTS! To medyczna pasta z opatentowaną formułą zawierającą mikroperełki, które dokładnie oczyszczają każde miejsce. Pasta zawiera 11 cennych olejków eterycznych, które mają działanie przeciwzapalne i łagodzące. To ultra delikatna (RDA 28) pasta, która gwarantuje skuteczną ochronę wrażliwych zębów.
Przedstawiciel producenta:
TOMY SHOW
Czajkowskiego 15
43-300 Bielsko-Biała